UWAGA!!!

 

Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.

 

Facebook

Subskrybuj RSS

Doping

drukuj Polec Znajomemu

Chemik od "czystej" - październik 2011

data: 21.09.2011

Pytanie: Patrick, co sądzisz o suplementach opartych na wzmacniaczach insuliny/środkach poprawiających rozmieszczenie glukozy? Czy warto je kupować i czy naprawdę przyspieszają tempo nabierania masy mięśniowej i spalania tłuszczu?

 

Odpowiedź: Dla przeciętnego bywalca siłowni, który nie jest na ścisłej diecie hipokalorycznej, uzupełnianie glikogenu w czasie regeneracji nie jest aż tak istotne. Przyjmowanie środka zwiększającego ilość glukozy magazynowanej w mięśniach nie powinno robić dużej różnicy. Z drugiej strony, kulturysta lub inny sportowiec stosujący dietę z deficytem kalorycznym i/lub długie, forsujące treningi może doświadczać wyczerpania zapasów glikogenu w tak znacznym stopniu, że będzie to ograniczało regenerację mięśni i wydolność organizmu. Jednakże osoba taka niemal na pewno znajduje się w stanie dużej wrażliwości na insulinę, a więc korzyść ze stosowania suplementu wzmacniającego działanie insuliny, np. w sytuacji ładowania węglowodanami, jest wysoce dyskusyjna. Pamiętaj, że środki te były tworzone z myślą o osobach, u których stwierdzono pewien stopień oporności na insulinę, czy mówimy to o stanie bliskim cukrzycy, czy też już zdiagnozowanej cukrzycy (oczywiście typu 2). Nie możemy więc ekstrapolować tych danych naukowych i zakładać, że będą miały odniesienie także dla przypadku ciężko trenującego sportowca z niedoborem kalorii.

Co więcej, nawet gdyby te środki działały, martwiłoby mnie to, że mogą obniżać poziom insuliny i tym samym redukować jej pozytywny wpływ na metabolizm białka w mięśniach. Insulina bierze udział w wielu procesach wewnątrz ciała, nie tylko przy dystrybucji i wykorzystaniu glukozy; wykazuje też działanie silnie antykataboliczne, a w pewnych sytuacjach nawet anaboliczne. Ziołowe i farmaceutyczne środki dystrybucji glukozy, z tego co wiem, wpływają jedynie na gospodarkę glukozą i nie mają wpływu na procesy białkowe w mięśniach.

Chętnie zobaczyłbym badania dotyczące tych środków, by potwierdzić lub zmienić moje przypuszczenia co do ich wartości jako środków wspomagających wydolność organizmu i wpływających na jego skład. Być może suplementy te mogłyby mieć pewną wartość dla osób z osłabioną wrażliwością na insulinę, ale moim zdaniem, dla większości z nas nie są warte swojej ceny.

 

Więcej w październikowym wydaniu Muscular Development

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages